Firma informatyczna

Statystyki

Statystyki

Statystyki makroekonomiczne mówią wiele o stanie naszej gospodarki, zaś wskaźniki finansowe pozwalają nam prognozować zyski i sprawdzać kondycję firm oraz spółek giełdowych. To nie tylko niezbędne, bazowe informacje, ale i dogłębne źródło wiedzy. Trudno byłoby zorientować się w sytuacji danego podmiotu, przy założeniu, że nie dysponujemy potrzebnymi danymi. Dane powinny być skrupulatnie zbierane, przechowywane i powinny służyć informacją powołanym do tego osobom. Oczywiście statystyki to nie wszystko, ale często – bardzo dużo. To zarówno informacja, jak i wskazanie, ułatwiające inwestorom podejmowanie decyzji oraz szybkie poruszanie się w temacie.
Im bardziej przejrzyste i lepiej opracowane są dane, które odczytujemy i z których na co dzień korzystamy, tym efektywniejsza jest nasza praca i mniej czasu tracimy na poboczne wątki, analizę zagadnień i wątpliwości. Różnorodne wskaźniki płynności, zadłużenia, efektywności obracania kapitałem, rentowności i inne to ważna podstawa i baza dla pracy analityków, finansistów i ekonomistów. Korzystanie ze statystyk to codzienność, a poprawne ich opracowywanie to również ważny aspekt funkcjonowania firmy i niezbędny element towarzyszący prowadzonej działalności.
Co możemy zrobić, aby poprawić statystyki? To jedno z częstszych pytań zadawanych sobie przez dyrektorów działów rozmaitych firm. Oczywiście nie chodzi tylko o lepszy wygląd słupków, ale o przełożenie na realne funkcjonowanie, przychody, zyski, inwestycje itd. Nie leczymy liczb i cyferek, a problemy i bariery, których likwidacja poprawi funkcjonowanie firmy oraz ułatwi jej szybszy rozwój.
Można teoretycznie bagatelizować znaczenie statystyk w wielu dziedzinach życia, jednak w praktyce nie wydaje się to rozsądnym podejściem, szczególnie w przypadku zagadnień ekonomicznych i biznesowych, strategicznych – związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Statystyki mają służyć nam pomocą i ułatwieniem, a nie być elementem utrudniającym nasze życie i dostarczającym jedynie dodatkowej pracy. Między innymi dlatego tak ważna jest ich wysoka jakość, czyli poprawność i odpowiednia wartość.

 Możliwość komentowania jest wyłączona.

Lawety samochodowe